20.10.2016Blogi

Miksi big data ja analytiikka merkitsevät enemmän kuin luulet?

Data on tuttu asia ja sitä löytyy kaikkialta. Monet yritykset keräävät dataa innokkaasti, mutta eivät löydä sille välitöntä liiketoimintahyötyä. Osasyy on siinä, että dataa ei jalosteta tarpeeksi ja sitä ei käsitellä raaka-aineena, vaan lopputuotteena.

Data on aina tärkeää ja tässä videossa käydään läpi syyt miksi. Samalla avataan myös nopeimmat ja realistisimmat liiketoimintasovellukset laadukkaalle, jalostetulle datalle. Yrityksien potentiaali on vielä ulosmittaamatta mm. elastisen hinnoittelun, autonomisen logaritmiperusteisen liiketoiminnan ja resurssien älynkäytön ja tehokkuuden suhteen. Kaikissa näissä ketterän datan menetelmät ovat avainasiassa. Mikäli tämä aihe kiinnostaa, klikkaa ’play’.

Topi Manu työskentelee Solitalla Principal Consultant -roolissa.

Kiinnostuitko? Lue lisää englanninkielisiltä analytiikan verkkosivultamme ja tutustu ennakoivan analytiikan ratkaisuihimme. Kurkkaa lisäksi ajankohtaiset blogikirjoituksemme ja tulevat tapahtumamme.